česky anglicky

I sport může být rizikem pro vznik poruch příjmu potravy

Anabell


Ačkoliv se o tom příliš nemluví, výskyt poruch příjmu potravy u sportovců bohužel není ničím neobvyklým. Sportovci se ve stravování často omezují. Zvláště, pokud je na ně kladen tlak ze strany trenéra. Mezi členy týmu může panovat rivalita, což pro sportovce znamená další stres. Mnoho sportovců drží drastické diety, i přesto, že je jejich energetická potřeba daleko vyšší, než u běžné populace.

Sociální pracovnice Mgr. Marie Novotná z Kontaktního centra Anabell Praha uvádí, že se v poradně Anabell, které pomáhá lidem s poruchami příjmu potravy a jejich blízkým, nejčastěji setkává s klienty s poruchou příjmu potravy u sportů jako je atletika, balet, aerobik, tanec nebo gymnastika. Dle jejího názoru opravdu záleží hlavně na trenérovi klubu nebo družstva, kam sportovec dochází. Někteří sportovci začnou hubnout na popud trenéra kvůli tomu, aby s ním trenér nerozvázal spolupráci.

„Setkáváme se v poradně ale také s tím, že trenér je první osobou, která si úbytku váhy u klienta všimne, nebo dokonce za trenérem sám klient přijde a svěří se mu, že ho obtíže s jídlem nebo výčitky po jídle provázejí a trápí,“ říká Marie Novotná.

Ve sportech, jako gymnastika nebo balet, je kladen důraz na estetickou stránku výkonu, v jiných se musí sportovci „vejít“ do určité hmotnostní kategorie. To představuje tlak, který sportovce nutí řešit váhu a stravování.

Anabell


„Mezi našimi klienty se profesionální sportovci leckdy vyskytují. Často v jejich týmu chybí nutriční terapeut, který by s nimi jídelníček probíral. Klient si často na popud nebo poznámku trenéra, aby svou váhu upravil, sestaví jídelníček sám. Ve většině případů jde však o nesprávnou redukci, která jej později ohrozí, a začne se projevovat na jeho zdravotním stavu,“ upozorňuje Marie Novotná.

Někteří sportovci během sportovní sezóny drží různé drastické diety. Mnozí z nich se dokáží po skončení sezóny vrátit zpátky ke zdravému stravování. Tento styl stravování však znamená riziko pro zdraví člověka. „Ze zkušenosti z poradny Anabell v tomto střídání drastické diety a „zdravého stravování“ riziko vidím. Klienti si nejčastěji stěžují na únavu, bolesti hlavy, kloubů, závratě, vypadávání vlasů, třepení nehtů a zažívací obtíže,“ potvrzuje sociální pracovnice.

Důležití jsou sportovní lékaři a sportovní psychologové. Ti by měli být součástí každého sportovního týmu. Nejdůležitější roli však dle sociální pracovnice Marie Novotné hraje trenér.

„Vše je opravdu o přístupu trenéra. Pokud bude trenér sportovce do redukce jídelníčku nutit, a říkat jim, že by měli zhubnout, aby byli ve sportu lepší, riziko vzniku poruch příjmu potravy je mnohem vyšší,“ uzavírá problematiku rizik poruch příjmu potravy při sportu Marie Novotná.

Pokud potřebujete v souvislosti s poruchami příjmu potravy podporu, můžete se obrátit na Centrum Anabell: www.anabell.cz.

Autorka: Bc. Ivana Havelková, Centrum Anabell, z. ú., září 2018

 

ČSOB - Československá obchodní banka, a. s.
TRIEXPERT - specializované běžecké prodejny a triatlonová prodejna Jaderná elektrárna Dukovany - skupina ČEZ - výroba, distribuce a prodej elektrické energie MILT s.r.o. – výrobce a realizace montovaných systému Mizuno – běžecké boty, textil a doplňky Povodí Moravy, s.p.
Statutární město Brno Jihomoravský kraj Městská část Brno-Bystrc
Bartosini Cestovní kancelář BRENNA 2XU Enervit Sportuj lepe SIEMENS BornToSwim Anita Konica Minolta SAP Bjež BRNET - Internet pro Brno SAUNIA - saunový svět Jedna Báseň Zoner Photo Studio CEBU MANGO MUNI Fakulta sportovních studií Dobrovolníci Fakulty sportovních studií TJ Lodní sporty Brno - tělovýchovný oddíl Chicco d'Oro Nevidomí maséři Life! Veletrhy Brno Začnu dnes Hotel International Starobrno Johnny Servis Lesy Města Brna Lesy ČR Profi interiéry Dopravní podnik města Brna Kalitech Moravská hasičská jednota Jaso Cash and Carry Mattoni Víno Veverka Vodní zachranná služba Brno město Městská policie Brno Policie České republiky Hvězdárna a planetárium Brno RUN magazin Hitrádio TV BRNO 1 Kam za sportem Anabell Nadace ČEZ