česky anglicky

Anabell a ČSOB Vokolo priglu 2018


Partnerství Anabell a VokoloPriglu bylo zahájeno v loňském roce 2018 a korunováno bylo neuvěřitelnými 47 580,00 korunami. Právě tato částka byla výtěžkem z peněz zapojených běžců, kteří se rozhodli hodnotu své stravenky nebo trička s logem závodu věnovat ve prospěch služeb pro lidi s poruchami příjmu potravy a jejich blízké.

Co znamená "porucha příjmu potravy"?

Pod poruchami příjmu potravy si můžeme představit celé spektrum poruch, spojených s nedostatečným a neplnohodnotným stravováním v kombinaci s poruchou sebevnímání. Jedná se o vážné až fatální psychiatrické onemocnění s mnoha následky pro život nemocného i jeho okolí.

Mentální anorexie se nejčastěji dotýká dívek v období dospívání (13–18 let), mentální bulimie má nástup pozdější, cca až kolem 17 až 19. roku života. V 90 % případů jsou nemocnými právě ženy a mladé dívky, mužům a chlapcům se ale poruchy příjmu potravy rozhodně nevyhýbají. Abychom si dokázali představit, co člověk s poruchou příjmu potravy za den sní, poskytla nám nutriční terapeutka tento poměrně typický záznam: „Snídaně – nic, svačina – nic, oběd – 1 suchý ovocný knedlík, svačina – nic, CVIČENÍ: lekce Bodyformingu, večeře – libové kuřecí prsíčko (3 nudličky), 3 kolečka z brambory, miska syrové zeleniny, tekutiny za den – 3,5 litru vody + neslazeného čaje.“


Anorexie/bulimie... myšlenky


Nutriční poradenství

Nutriční poradenství je jednou z nejvýznamnějších terapeutických podpor, vedle psychoterapie, které pomáhá ve znovunalezení sebejistoty, akceptování sebe sama a znovunastolení zdravého a dostatečně energeticky vyváženého stravování.

Finanční prostředky, které jsme v loňském roce od VokoloPriglu získali, využíváme právě na nutriční poradenství pro naše klienty. To poskytujeme buď jako samostatnou službu, pokud si ji takto klient žádá anebo v kombinaci v tzv. multidisciplinárním sezením s klientem. To představuje společnou práci sociální pracovnice, psycholožky/psychoterapeutky a nutriční terapeutky.

Jedna z klientek nám například v reakci na naši podporu napsala (jméno a věk klientky jsme s ohledem na její soukromí změnili): „Jmenuji se Yvetta a je mi 38 let. Již 15 let se potýkám s bulimií a záchvatovitým přejídáním. Centrum Anabell jsem poprvé navštívila před rokem. Od té doby jsem v neustálém kontaktu s terapeutkou a peer konzultantkou. Výsledkem mojí spolupráce s vaším centrem je skutečnost, že jsem již 3 měsíce nezvracela a ani jednou jsem se nepřejedla.“

Koncept multidisciplinární spolupráce

Z takových ohlasů máme v Anabell velkou radost a děkujeme VokoloPriglu za to, že můžeme i nadále poskytovat naše služby bezplatně a zažívat s klienty jejich úspěchy. Jsme přesvědčení, že právě koncept multidisciplinární spolupráce přináší v péči o klienty s poruchou příjmu potravy řadu pozitiv – především omezuje bariéry při vyhledávání odborné pomoci, přináší snazší zapojení klienta do komplexní péče a vyšší míru důvěry, dále dostupnost, komplexnost a kontinuitu v komunikaci s odborníky a spolupráci „šitou“ na míru. Multidisciplinárním pojetím usilujeme také o nedublování péče odborníků, větší časovou efektivitu a větší šanci na úspěch, přičemž klient nemusí svůj životní příběh vykládat každému opakovaně. Věříme, že takto podpořená větší motivovanost klienta i jeho rodiny bude mít za pozitivní vliv také zabránění/omezení rizika hospitalizace a rizika trvalé invalidity.

Díky VokoloPriglu, že jste s námi!

Centrum Anabell

ČSOB - Československá obchodní banka, a. s.
TRIEXPERT - specializované běžecké prodejny a triatlonová prodejna Jaderná elektrárna Dukovany - skupina ČEZ - výroba, distribuce a prodej elektrické energie MILT s.r.o. – výrobce a realizace montovaných systému Mizuno – běžecké boty, textil a doplňky Povodí Moravy, s.p.
Statutární město Brno Jihomoravský kraj Městská část Brno-Bystrc
Bartosini Cestovní kancelář BRENNA 2XU Enervit Sportuj lepe SIEMENS BornToSwim Anita Konica Minolta SAP Bjež BRNET - Internet pro Brno SAUNIA - saunový svět Jedna Báseň Zoner Photo Studio CEBU MANGO MUNI Fakulta sportovních studií Dobrovolníci Fakulty sportovních studií TJ Lodní sporty Brno - tělovýchovný oddíl Chicco d'Oro Nevidomí maséři Life! Veletrhy Brno Začnu dnes Hotel International Starobrno Johnny Servis Lesy Města Brna Lesy ČR Profi interiéry Dopravní podnik města Brna Kalitech Moravská hasičská jednota Jaso Cash and Carry Mattoni Víno Veverka Vodní zachranná služba Brno město Městská policie Brno Policie České republiky Hvězdárna a planetárium Brno RUN magazin Hitrádio TV BRNO 1 Kam za sportem Anabell Nadace ČEZ