česky anglicky

Anabell - Jak důležité jsou vitamíny pro sportovce?

Logo Anabell

Jak důležité jsou vitamíny pro sportovce?

Pro správné fungování našeho organismu jsou vitamíny nezbytné. Čím větší máme spotřebu energie, tím více si jich naše tělo žádá. Z toho tedy můžeme logicky vyvodit, že sportovci, kteří podávají vysoké výkony, spotřebují velké množství vitamínů. O tom, proč je důležité své tělo vitamíny zásobovat, se dozvíte v následujícím článku.

Z úvodních vět se může zdát, že příští řádky budou vyzdvihovat potravinové doplňky, jako nezbytnost pro aktivní sportovce. Ty však nejsou nutné. Dle nutriční terapeutky Centra Anabell Mgr. Zuzany Adamcové stačí, když se sportovec zdravě stravuje. Pokud aktivní sportovec jí pestrou stravu, která obsahuje všechny potravinové komodity dobré kvality, to jsou například obiloviny, maso, ryby, mléko a mléčné výrobky, ovoce, zelenina, zdravé tuky a jiné, tak by měl mít dostatek vitamínů ze stravy, a nemusí užívat vitaminové doplňky.“

Právě zdravá strava bývá sportovci často podceňována. A nejen jimi. Zvýšený příjem vitamínů rozhodně platí také pro starší lidi, těhotné ženy, děti, alergiky nebo vegetariány.

Centrum Anabell

„Každý vitamín je specifický a má svou jedinečnou úlohu v organismu, proto jsou důležité všechny. Nejde říci, který více či méně,“ říká nutriční terapeutka Zuzana Adamcová.Pokud je některého nedostatek, projevuje se řadou různých onemocnění, například při nedostatku vitamínu C zvýšenou únavou a sníženou imunitou. Pokud má tělo málo vitamínu D, hůře se vstřebává vápník a fosfor. Nedostatek vitamínu B6 zase způsobuje psychickou únavu a podobně.“

Nedostatek vitamínů může negativně ovlivňovat naši imunitu a zpomalovat regeneraci organismu. Tím, že se organismus nestihne dostatečně zregenerovat, může docházet k různým zraněním. Sportovci také mohou pociťovat únavu a celkové snížení fyzického výkonu.

Samozřejmě nelze očekávat, že jakmile začneme vitamíny užívat, ihned se náš sportovní výkon zvýší. Po dlouhodobějším užívání vitamínů však již můžeme pociťovat změny, ať už ve sportovních výsledcích, ale také mohou vymizet zdravotní komplikace.

Jistě vás zajímá, jak důležité jsou vitamíny pro běžce. Běhání a zdravá výživa jde ruku v ruce. Pro běžce je důležitý vyvážený jídelníček, díky kterému sportovec získá vitamíny, a zamezí tak svalovým křečím, nedostatku energie, bolesti kloubů nebo špatné regeneraci. Nezapomínejte doplňovat sacharidy, díky kterým získáte energii. Abyste měli energii doběhnout až do cíle, těstoviny, ovesné vločky a rýže vám dodají potřebné vitamíny. Jestliže se běhání věnujete několikrát týdně, pak by vaše potréninkové jídlo mělo obsahovat asi 50 % sacharidů.

Centrum Anabell

Je dobré vědět, že vitamíny dělíme na dvě kategorie. Jsou jimi vitamíny rozpustné ve vodě, a vitamíny rozpustné v tucích. Proto nesmíme ze svého jídelníčku zcela vyřazovat tuk. Ten by měl tvořit 30-35 % denního jídelníčku. Tělo z něj nejen čerpá energii, ale vitamíny A, D, E a K, které se díky němu mohou vstřebat.

Na závěr je třeba dodat, že dlouhodobý nedostatek určitého vitamínu může vést k závažnějším zdravotním komplikacím, a proto je třeba na vitamíny nezapomínat. Gymnastky, které mají nízkou tělesnou hmotnost, budou mít samozřejmě jiné potřeby, než vzpěrači. Potřeby každého jednotlivce je tedy vždy dobré probrat s odborníkem.

Článek zpracovalo Centrum Anabell, poskytující odbornou pomoc lidem s poruchami příjmu potravy a jejich blízkým.

Bližší informace: www.anabell.cz


Děkujeme, že běháte s námi.

Váš tým ČSOB Vokolo priglu


 

 

 

 

 

 

 

 

 

ČSOB - Československá obchodní banka, a. s.
TRIEXPERT - specializované běžecké prodejny a triatlonová prodejna Jaderná elektrárna Dukovany - skupina ČEZ - výroba, distribuce a prodej elektrické energie MILT s.r.o. – výrobce a realizace montovaných systému Mizuno – běžecké boty, textil a doplňky Povodí Moravy, s.p.
Statutární město Brno Jihomoravský kraj Městská část Brno-Bystrc
Bartosini Cestovní kancelář BRENNA 2XU Enervit Sportuj lepe SIEMENS BornToSwim Anita Konica Minolta SAP Bjež BRNET - Internet pro Brno SAUNIA - saunový svět Jedna Báseň Zoner Photo Studio CEBU MANGO MUNI Fakulta sportovních studií Dobrovolníci Fakulty sportovních studií TJ Lodní sporty Brno - tělovýchovný oddíl Chicco d'Oro Nevidomí maséři Life! Veletrhy Brno Začnu dnes Hotel International Starobrno Johnny Servis Lesy Města Brna Lesy ČR Profi interiéry Dopravní podnik města Brna Kalitech Moravská hasičská jednota Jaso Cash and Carry Mattoni Víno Veverka Vodní zachranná služba Brno město Městská policie Brno Policie České republiky Hvězdárna a planetárium Brno RUN magazin Hitrádio TV BRNO 1 Kam za sportem Anabell Nadace ČEZ