česky anglicky

Hvězdárna a planetárium Brno - partner závodu ČSOB Vokolo priglu 2019


Chcete letět do vesmíru, nahlédnout do mikrosvěta, poznat tajemství života, ponořit se do říše fantazie, poodhalit budoucnost, prožít vědecko-fantastický příběh...? To všechno a vlastně mnohem více objevíte na Hvězdárně a planetáriu Brno, které je partnerem X. ročníku ČSOB Vokolo priglu.

Hvězdárna a planetárium Brno

Hvězdárna je centrum pro popularizaci nejrůznějších věd, především z oblasti neživé přírody. Na prvním místě je samozřejmě astronomie, ale nevyhýbá se ani geologii, chemii, fyzice, matematice, geografii a mnoha dalším. To vše ve srozumitelné, zábavné a interaktivní podobě. Sice nepatří mezi vědecká pracoviště, ale s vědou se tu setkáte na každém kroku. Věnují se také propagaci brněnských univerzit a velkých vědeckých projektů realizovaných na území města Brna.

Hvězdárna a planetárium BrnoDigitárium, malé planetárium a exploratorium

Na hvězdárně najdete moderní Sál digitálního planetária (tzv. digitária), které Vás pohltí obrazem a zvukem. Projdete Říší mlhovin (tzv.exploratoria), kde se ponoříte do světa zářícího plynu a prachu, který provází hvězdy od narození až do jejich smrti. Malé planetárium dokáže na klenbě o průměru 8 metrů vykouzlit iluzi hvězdné oblohy s několika nápadnými planetami a Měsícem.

Hvězdárna a planetárium Brno - Exploratorium

Hvězdárna a planetárium Brno - InteriérAstronomická pozorovatelna a Pozorovací terasa

V Astronomické pozorovatelně na vlastní oči můžete spatřit sluneční skvrny, krátery na Měsíci, Saturnův prstenec, Jupiterovy bouře a satelity, srpek Venuše, barevné dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny anebo galaxie vzdálené miliony světelných roků. To všechno lze pohodlně ukázat pomocí moderních astronomických dalekohledů s průměrem objektivu až 35 cm. Při návštěvě nelze vynechat ani Pozorovací terasu, která nabízí téměř magický pohled na denní i noční Brno. Pouhýma očima, ale také s pomocí přenosných dalekohledů, se odtud podíváte na oblohu. Není sice příliš tmavá, ale Slunce, Měsíc, planety Sluneční soustavy a nejnápadnější souhvězdí odtud určitě uvidíte. Pozorovací terasa je během dne volně přístupná bez výkladu.

Vědecká stezka

Děti i dospělé zaujme a zabaví Vědecká stezka. Na ni od rána do večera, od soumraku do úsvitu, od pondělí do neděle mohou návštěvníci na vlastní oči, sluch i hmat poznávat svět kolem sebe. V okolí bývalého vodojemu z 30. let minulého století najdete několik interaktivních exponátů, jako je kaleidoskop, pixelová stěna, zvukovod, planetární siloměr nebo spektroskop. Expozice je volně přístupná bez výkladu.

Prostory vhodné i pro kulturní a reklamní akce

Moderně zařízené prostory Hvězdárny a planetária Brno jsou také ideální pro středně veliké akce kongresové a incentivní turistiky, specializované eventy pro sponzory a reklamní či barterové partnery, kulturní aktivity (divadelní a hudební představení) i poněkud komornější setkání.


Děkujeme, že běháte s námi.

Váš Tým ČSOB Vokolo priglu

ČSOB - Československá obchodní banka, a. s.
TRIEXPERT - specializované běžecké prodejny a triatlonová prodejna Jaderná elektrárna Dukovany - skupina ČEZ - výroba, distribuce a prodej elektrické energie MILT s.r.o. – výrobce a realizace montovaných systému Mizuno – běžecké boty, textil a doplňky Povodí Moravy, s.p.
Statutární město Brno Jihomoravský kraj Městská část Brno-Bystrc
Bartosini Cestovní kancelář BRENNA 2XU Enervit Sportuj lepe SIEMENS BornToSwim Anita Konica Minolta SAP Bjež BRNET - Internet pro Brno SAUNIA - saunový svět Jedna Báseň Zoner Photo Studio CEBU MANGO MUNI Fakulta sportovních studií Dobrovolníci Fakulty sportovních studií TJ Lodní sporty Brno - tělovýchovný oddíl Chicco d'Oro Nevidomí maséři Life! Veletrhy Brno Začnu dnes Hotel International Starobrno Johnny Servis Lesy Města Brna Lesy ČR Profi interiéry Dopravní podnik města Brna Kalitech Moravská hasičská jednota Jaso Cash and Carry Mattoni Víno Veverka Vodní zachranná služba Brno město Městská policie Brno Policie České republiky Hvězdárna a planetárium Brno RUN magazin Hitrádio TV BRNO 1 Kam za sportem Anabell Nadace ČEZ