česky anglicky

Hvězdárna a planetárium Brno - partner závodu ČSOB Vokolo priglu 2019


Chcete letět do vesmíru, nahlédnout do mikrosvěta, poznat tajemství života, ponořit se do říše fantazie, poodhalit budoucnost, prožít vědecko-fantastický příběh...? To všechno a vlastně mnohem více objevíte na Hvězdárně a planetáriu Brno, které je partnerem X. ročníku ČSOB Vokolo priglu.

Hvězdárna a planetárium Brno

Hvězdárna je centrum pro popularizaci nejrůznějších věd, především z oblasti neživé přírody. Na prvním místě je samozřejmě astronomie, ale nevyhýbá se ani geologii, chemii, fyzice, matematice, geografii a mnoha dalším. To vše ve srozumitelné, zábavné a interaktivní podobě. Sice nepatří mezi vědecká pracoviště, ale s vědou se tu setkáte na každém kroku. Věnují se také propagaci brněnských univerzit a velkých vědeckých projektů realizovaných na území města Brna.

Hvězdárna a planetárium BrnoDigitárium, malé planetárium a exploratorium

Na hvězdárně najdete moderní Sál digitálního planetária (tzv. digitária), které Vás pohltí obrazem a zvukem. Projdete Říší mlhovin (tzv.exploratoria), kde se ponoříte do světa zářícího plynu a prachu, který provází hvězdy od narození až do jejich smrti. Malé planetárium dokáže na klenbě o průměru 8 metrů vykouzlit iluzi hvězdné oblohy s několika nápadnými planetami a Měsícem.

Hvězdárna a planetárium Brno - Exploratorium

Hvězdárna a planetárium Brno - InteriérAstronomická pozorovatelna a Pozorovací terasa

V Astronomické pozorovatelně na vlastní oči můžete spatřit sluneční skvrny, krátery na Měsíci, Saturnův prstenec, Jupiterovy bouře a satelity, srpek Venuše, barevné dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny anebo galaxie vzdálené miliony světelných roků. To všechno lze pohodlně ukázat pomocí moderních astronomických dalekohledů s průměrem objektivu až 35 cm. Při návštěvě nelze vynechat ani Pozorovací terasu, která nabízí téměř magický pohled na denní i noční Brno. Pouhýma očima, ale také s pomocí přenosných dalekohledů, se odtud podíváte na oblohu. Není sice příliš tmavá, ale Slunce, Měsíc, planety Sluneční soustavy a nejnápadnější souhvězdí odtud určitě uvidíte. Pozorovací terasa je během dne volně přístupná bez výkladu.

Vědecká stezka

Děti i dospělé zaujme a zabaví Vědecká stezka. Na ni od rána do večera, od soumraku do úsvitu, od pondělí do neděle mohou návštěvníci na vlastní oči, sluch i hmat poznávat svět kolem sebe. V okolí bývalého vodojemu z 30. let minulého století najdete několik interaktivních exponátů, jako je kaleidoskop, pixelová stěna, zvukovod, planetární siloměr nebo spektroskop. Expozice je volně přístupná bez výkladu.

Prostory vhodné i pro kulturní a reklamní akce

Moderně zařízené prostory Hvězdárny a planetária Brno jsou také ideální pro středně veliké akce kongresové a incentivní turistiky, specializované eventy pro sponzory a reklamní či barterové partnery, kulturní aktivity (divadelní a hudební představení) i poněkud komornější setkání.


Děkujeme, že běháte s námi.

Váš Tým ČSOB Vokolo priglu

ČSOB - Československá obchodní banka, a. s. TRIEXPERT - specializované běžecké prodejny a triatlonová prodejna Jaderná elektrárna Dukovany - skupina ČEZ - výroba, distribuce a prodej elektrické energie MILT s.r.o. – výrobce a realizace montovaných systému Mizuno – běžecké boty, textil a doplňky
Statutární město Brno Jihomoravský kraj Městská část Brno-Bystrc