• TERMÍN ZÁVODU
 • 12.10.2024
 • DO STARTU ZBÝVÁ
 • 221 dní
 • (5307 hodin)
 • TERMÍN ZÁVODU 12.10.2024
 • ZBÝVÁ 221 dní (5307 hodin)

Žít zdravě neznamená …

Anabell

Žít zdravě rozhodně neznamená, že budete běhat každý den, a to i několik desítek kilometrů, že si budete dávat každý den k večeři jen saláty a pokrmy ze zeleniny nebo že budete cvičit každý den v posilovně, i když na to nebudete mít daný den chuť a náladu. Neznamená to také, že se budete řídit radami oblíbené influencerky nebo blogerky, která má odlišnou postavu a denní režim než vy, sama nevystudovala nutriční terapii a radí svým sledujícím, co by měli jíst, jaké cviky by měli cvičit, nebo dokonce jaké vitamíny a doplňky stravy by měli brát.

Přesně takový tlak na sebe sama ve spojitosti s neustálým zaobíráním se jídlem, co jím, co mohu jíst a co nemohu, může vést jednoduše do kolotoče zvaného „poruchy příjmu potravy“.

Poruchy příjmu potravy jsou závažná psychiatrická onemocnění, mezi která patří zejména mentální anorexie, mentální bulimie a záchvatovité přejídání. „S těmito všemi poruchami příjmu potravy se nejčastěji setkáváme také v našich poradnách Centra Anabell,“ potvrzuje Vladimíra Osadníková, vedoucí Kontaktního Centra Anabell Ostrava. Mentální anorexie se vyznačuje neustálým zaobíráním se jídlem, držením přísných diet a nadměrným cvičením. Mentální bulimie je naopak typická střídáním a zkoušením různých diet a stravovacích režimů a následným přejídáním se velkým množstvím jídla a vyvoláváním zvracení. Neméně známé záchvatovité neboli psychogenní přejídání je svou charakteristikou podobné mentální bulimii. Osoby procházející si záchvatovitým přejídáním také střídají různé dietní režimy, zakazují si určité potraviny, kterými se následně přejídají. Po přejedení si nevyvolávají zvracení, jako je tomu u mentální bulimie. Jednotlivé poruchy příjmu potravy mohou mezi sebou přecházet. Klienti v poradnách Anabell často na svých sezeních uvádějí, že je během poruchy příjmu potravy provází výčitky svědomí, úzkosti, pocity méněcennosti a depresivní nálady.

Poruchami příjmu potravy si neprocházejí pouze ženy, ale také muži. Chlapci a muži, kteří si jednou z poruch příjmu potravy prochází, patří velmi často do skupiny vrcholových sportovců nebo rekreačních sportovců zaměřených na výkon. Poruchy příjmu potravy u mužského pohlaví se vyskytují stále desetkrát méně, než je tomu u pohlaví ženského. Chlapci/muži se nám v poradnách Centra Anabell nejčastěji svěřují s tím, že jim vadí, že mají shodné problémy jako ženy, a zpravidla se za poruchu příjmu potravy stydí více než dívky/ženy. „Vnímám, že je to i tlakem na představy o tom, jak by mělo mužské tělo vypadat. Tlak sociálních sítí a médií v tomto směru může ovlivňovat muže podobně jako ženy,“ dodává Vladimíra Osadníková, vedoucí Kontaktního centra Anabell Ostrava.

Anabell

Terapie je u všech poruch příjmu potravy náročná a trvá zpravidla několik měsíců i let. U těžkých forem poruch příjmu potravy volí lékaři u klientů hospitalizaci. Někteří klienti před pobytem v nemocnici volí raději ambulantní léčbu u psychiatra, psychoterapeuta a nutričního terapeuta. Pokud se klienti obrátí na Centrum Anabell, mohou využít služby, jako jsou odborné sociální poradenství, nutriční terapie, psychoterapie, rodinná terapie, služby následné péče, internetové poradenství nebo telefonická krizová pomoc na Lince Anabell (níže v článku jsou všechny služby přehledněji popsány).

Centrum Anabell pracuje s klientem na multidisciplinární rovině, což znamená, že s klientem spolupracuje tým odborníků, jako jsou sociální pracovník, nutriční terapeut, psychoterapeut, psychiatr, peer konzultant a další. Jak dlouhá bude léčba a jak dlouho bude trvat terapie u jednotlivých klientů, je velmi individuální a klienty je to velmi často pokládaná otázka. Na našich sezeních se snažíme klienty podporovat v tom, aby léčbu neukončovali sami a spolupracovali přitom s odborníky. Stává se tak tomu často v případě, kdy se klient cítí po cca 2–3 měsících lépe. V tomto stavu však může dojít kvůli předčasnému ukončení léčby k relapsům, se kterými je vždy důležité v léčbě počítat.

Jak mohu poznat, že můj vztah k jídlu je nezdravý?

Může se to týkat těchto změn:

 • změny v chování (podrážděnost, depresivní nálada, úzkosti)
 • úbytek na váze
 • strach z přibírání
 • časté střídání diet
 • přejídání se
 • po přejedení vyvolávání zvracení
 • nechuť stýkat se s přáteli
 • sestavení si seznamu „zakázaných potravin“ (kam patří například sladkosti, smažená jídla, fast food – klienti mají z těchto jídel „panický“ strach, bojí se, že po nich rapidně přiberou na váze) a jeho striktní dodržování
 • nespokojenost s vlastním tělem/váhou a touha to změnit

Mám-li pocit, že někdo mně blízký si prochází poruchou příjmu potravy nebo má s jídlem problém, jak mu mohu pomoci?

Nebát se říct dotyčnému, co cítím, že mám o něj strach, že jsem si všiml/a úbytku na váze a rád/a bych mu pomohl/a. Nabídnout mu, že s ním zajdu za odborníkem. Dopředu si vyhledám kontakty na terapeuty, abych je mohl/a blízkému rovnou předat. Nabídnu mu doprovod do poradny Anabell a předám mu informace, jak to v poradně chodí a jaké služby tam klientům s poruchou příjmu potravy poskytují. Na dotyčného „netlačím“ a k léčbě jej nenutím.

Anabell

Jaké služby Centrum Anabell klientům poskytuje?

 • Odborné sociální poradenství – Vaše starosti a trápení s poruchou příjmu potravy s vámi na jednotlivých sezeních probere sociální pracovník, který vás nasměruje na další možnosti léčby. Bude vaší podporou k léčbě a bude s vámi pracovat také na motivaci. Odborné sociální poradenství nabízíme i osobám blízkým.
 • Telefonická krizová pomoc na Lince Anabell – Když řešíte akutní problém související s poruchou příjmu potravy nebo se chcete jen poradit či zeptat, můžete nám zavolat.
  Telefonická krizová pomoc Linka Anabell – 774 467 293
 • Internetové poradenství – Přes internetovou poradnu můžete se sociálním pracovníkem jako klient procházející si poruchou příjmu potravy nebo jako osoba blízká (rodič, partner) řešit otázky týkající se daných obtíží, získat kontakty na odborníky nebo se objednat na sezení do poradny.
  Internetové poradenství – iporadna@anabell.cz
 • Rodinné poradenství – Poruchy příjmu potravy se netýkají pouze jednotlivce, který si poruchou příjmu potravy prochází. Rodinné poradenství poskytujeme ve všech našich poradnách – Praha, Brno a Ostrava.
  Zde naleznete kontakty k objednání se na rodinné poradenství: https://1url.cz/HuJsl
 • Peer konzultace – Peer konzultant je osoba, která si v minulosti prošla poruchou příjmu potravy a je vyléčená. Klientovi pomáhá díky svému osobnímu příběhu pracovat na motivaci k léčbě a podporuje jej během léčby samotné.
  Zde najdete kontakty na jednotlivé peer konzultanty: https://1url.cz/guoNS
 • Svépomocné skupiny – Představte si skupinu lidí, kteří se také potýkají s poruchami příjmu potravy. Tuto skupinu může vést peer konzultant, tedy pracovník, který sám poruchu příjmu potravy překonal, psycholog či jiný zkušený odborník Centra Anabell. Na skupině se společně řeší nejrůznější témata a vždy podle potřeb skupiny.
  Službu svépomocné skupiny poskytujeme ve všech našich pobočkách Centra Anabell, zde najdete kontakty pro možnost objednání se: https://1url.cz/5uoNv
 • Služby následné péče – Služby následné péče jsou otevřené osobám s poruchou příjmu potravy starším 12 let, které byly hospitalizovány nebo využívají/využívaly ambulantní lékařskou péči v souvislosti s poruchou příjmu potravy.
  Kontakt na jednotlivé pobočky, které služby následné péče poskytují: https://1url.cz/GuoNX

Dále v našich pobočkách můžete využít nutriční terapie, psychoterapie, sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi a další. Všechny kontakty a bližší informace naleznete na našem webu www.anabell.cz.

Autorka: Mgr. Marie Novotná


Děkujeme, že běháte s námi.

Váš tým Saucony Vokolo priglu

Úvodní strana

Důležité odkazy

Děkujeme, že běháte s námi.

Váš Tým Saucony Vokolo priglu

další aktuality

Partneři

Závod je pořádán za podpory Statutárního města Brna, Jihomoravského kraje, městské části Brno-Bystrc.

Kontakty

Ředitel závodu

Petr Božek
mobil: 724 870 607

Registrace běžců

Lukáš Berta
mobil: 608 167 070

Zázemí závodu

Ondřej Zikmund
mobil: 605 457 715

Brněnský klub běžeckých a sportovních aktivit z.s.

IČ: 228 46 425, DIČ: CZ 228 46 425
se sídlem Milady Horákové 890/20, Zábrdovice, 602 00 Brno zapsán v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, spisová značka L 15252

2024 © Brněnský klub sportovních a běžeckých aktivit z.s. | Tvorba webových stránek | Běžecké boty a běžecké vybavení