česky anglicky

Centrum Anabell: Mýty o poruchách příjmu potravy

Anabell

Poruchy příjmu potravy jsou duševní choroby, k jejichž úplnému porozumění nemůže nikdy dojít, pokud se mýty, které kolem nich vznikly, neprolomí. Je to právě pochopení, které nemocní nutně potřebují na cestě k uzdravení.

 

Mýtus č. 1 Poruchy příjmu potravy se týkají pouze žen

Tento mýtus by se dal považovat za vůbec nejznámější. „Skutečně se často o poruchách příjmu potravy mluví hlavně v souvislosti s dívkami či ženami. Avšak toto onemocnění se nevyhýbá ani mužům,“ potvrzuje sociální pracovnice Bc. Lenka Šouláková z Kontaktního centra Anabell Brno.

Mýtus č. 2 Lidé s poruchami příjmu potravy jsou vždy hubení

Další častý mýtus, který zmiňuje Lenka Šouláková je, že lidé s poruchou příjmu potravy jsou vždy hubení. Jedná se o omyl. Člověk s poruchou příjmu potravy může mít „zdravou“ váhu nebo i nadváhu. „Poruchy příjmu potravy nesouvisí pouze s fyzickou stránkou člověka, ale výrazně ovlivňují i jeho psychiku,“ upozorňuje.

Mýtus č. 3 Poruchy příjmu potravy jsou dočasným rozmarem dospívajících

Stává se, že okolí nevěnuje příliš pozornosti dospívajícím, kteří se nekontrolovatelně přejídají, nebo naopak extrémně hubnou. Myslí si, že se jedná pouze o jakýsi rozmar, ze kterého „brzy vyrostou“. Poruchy příjmu potravy jsou závažná onemocnění, a je tedy nutné je řešit včas!Anabell

Mýtus č. 4 Poruchy příjmu potravy nejsou životu nebezpečné

Opak je pravdou. Věděli jste, že z psychických onemocnění je to právě mentální anorexie, na kterou lidé umírají nejčastěji? A bohužel i mentální bulimie může vést ke smrti. Poruchy příjmu potravy mají mnoho negativních dopadů.

Mýtus č. 5 Poruchy příjmu potravy jsou vyléčeny ve chvíli, kdy nemocný přestane hladovět, zvracet nebo se přejídat

Opustit špatné vzorce jako je hladovění či zvracení je pro nemocného velmi důležité. To ale ještě neznamená, že je léčba u konce. Důležitá je především následná podpora a komplexní přístup, tedy věnovat se nejen otázce stravování, ale i strachu a výčitkám z jídla.

Mýtus č. 6 Děti nemají s poruchami příjmu potravy potíže

I tento mýtus musíme vyvrátit. Již ve velmi nízkém věku se mohou projevovat příznaky poruch příjmu potravy.

Mýtů kolem poruch příjmu potravy je mnoho. Zde je pár dalších, se kterými se můžete setkat:

„Rodiče klientů také často nerozumí tomu, proč jejich dítě, které je nadané, úspěšné a mnohdy vysokoškolsky vzdělané, má právě poruchu příjmu potravy. K tomuto mám jen potřebu říci, že poruchy příjmu potravy se nevážou na věk, pohlaví člověka, ani na jeho inteligenci. Je to onemocnění, které může postihnout kohokoliv,“ uzavírá sociální pracovnice Bc. Lenka Šouláková z Kontaktního centra Anabell Brno.

 

Pokud potřebujete v souvislosti s poruchami příjmu potravy podporu, můžete se obrátit na Centrum Anabell: www.anabell.cz.

Autorka: Bc. Ivana Havelková, Centrum Anabell, z. ú., srpen 2018