česky anglicky

Brněnská přehrada

zdroj: www.brnenskaprehrada.cz

Myšlenka vybudovat severozápadně od Brna na řece Svratce přehradu, vznikla už v době Rakouska-Uherska na začátku minulého století. Při posuzování důležitých hledisek (finanční náročnost celé stavby, hustota obyvatelstva a ekonomické ztráty v místě zátopy, rozloha zatopené plochy), bylo jako nejvhodnější vybráno údolí, ve kterém se nacházela obec Kníničky. Tato obec pak musela ustoupit nově budovanému vodnímu dílu.

V roce 1929 vydaly úřady povolení pro stavbu, krátce nato však byl původní projekt přepracován. Z tohoto důvodu došlo k zahájení stavebních prací až o sedm let později, v roce 1936. Vystěhování přibližně 530 obyvatel Kníniček bylo dokončeno v roce následujícím. A po zatopené obci dostala přehrada i své původní jméno "Kníničská".

Brněnská přehrada Ing. Jan Vondra Aerofot.czPřehrada se tedy stavěla v době ekonomické krize a to za použití minimálního množství techniky. Přehrada i přes četné nesnáze v podobě silných povodní byla dokončena v roce 1940. Na konci druhé světové války čelila "mladá" přehrada vážné hrozbě... Ustupující německá vojska chtěla vyhodit horní část hráze do povětří. Nad přepady byly umístěny protitankové miny a čekalo se na chvíli, kdy přes hráz budou přejíždět sovětské tanky. Zásluhou hrázného Šikuly, který ruské velení včas varoval, se tanky do léčky nenechaly vlákat. Tím bylo zabráněno odpálení min a následnému poškození statiky hráze. Svému osudu však neušel betonový most pod hradem Veveří. Z důvodu zpomalení postupu sovětů byl nacisty podminován a poté zničen. Teprve roce 2003 byla na stejném místě postavena nová lávka pro pěší a cyklisty, která byla po zásluze vyhlášena stavbou Jihomoravského kraje.

Po válce začala být přehrada využívána hlavně jako oblast rekreace a sportu. Od roku 1946 brázdí její hladinu lodní doprava, která vozí návštěvníky na Hrad Veveří či až do Veverské Bitýšky. V poválečném období počet návštěvníků přehrady prudce vzrůstal. A také dochází k poměrně hustému osídlování obou břehů vodního díla. Jménem "Brněnská přehrada" se pyšní vodní nádrž od roku 1959.

Vlivem osídlování a nekvalitních župních sytémů mnoha rekreačních chat a dalších nepříznivých faktorů dochází v osmdesátých a devadesátých letech minulého století k silnému znečišťování Brněnské přehrady a k výskytu sinic, které v letních měsících znemožňovaly koupání v jejich vodách. Je přijata řada opatření a přistoupeno k vápnění břehů či dokonce výraznému upuštění přehrady o 10 výškových metrů (2009-2010). V současné době je voda v Brněnské přehradě opět čistá celý rok a dokonce zde byl v roce 2012 zaznamenán výskyt raků říčních...

Oba břehy přehrady lemují rozsáhlé a hluboké lesy vybízející k nekonečným procházkám a cyklistickým toulkám... a na podzim, každou drohou říjnovou sobotu v roce pak přehrada ožívá záplavou běžců, kteří se noří do krásy Brněnské přehrady a užívají si krásné přírody nedaleko centra moravské metropole... všichni běží "Vokolo priglu"...

Zkusíte to i vy?

 

Děkujeme, že běháte s námi.

Těší se na Vás Tým ČSOB Vokolo priglu a Brněnská přehrada :-)

Blíže o "Brněnském móři" na www.brnenskaprehrada.cz

 

Hrad Veveří

ČSOB - Československá obchodní banka, a. s.
TRIEXPERT - specializované běžecké prodejny a triatlonová prodejna Jaderná elektrárna Dukovany - skupina ČEZ - výroba, distribuce a prodej elektrické energie MILT s.r.o. – výrobce a realizace montovaných systému Mizuno – běžecké boty, textil a doplňky Povodí Moravy, s.p.
Statutární město Brno Jihomoravský kraj Městská část Brno-Bystrc
Bartosini Cestovní kancelář BRENNA 2XU Enervit Sportuj lepe SIEMENS BornToSwim Anita Konica Minolta SAP Bjež BRNET - Internet pro Brno SAUNIA - saunový svět Jedna Báseň Zoner Photo Studio CEBU MANGO MUNI Fakulta sportovních studií Dobrovolníci Fakulty sportovních studií TJ Lodní sporty Brno - tělovýchovný oddíl Chicco d'Oro Nevidomí maséři Life! Veletrhy Brno Začnu dnes Hotel International Starobrno Johnny Servis Lesy Města Brna Lesy ČR Profi interiéry Dopravní podnik města Brna Kalitech Moravská hasičská jednota Jaso Cash and Carry Mattoni Víno Veverka Vodní zachranná služba Brno město Městská policie Brno Policie České republiky Hvězdárna a planetárium Brno RUN magazin Hitrádio TV BRNO 1 Kam za sportem Anabell Nadace ČEZ